Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar?

Hipofiz bezi ne işe yarar, öğrenmek için öncelikle hipofiz bezinin kısımlarını bilmek gerekir. Hipofiz bezi, beynin alt kısmında bezelye büyüklüğünde ve iki bölümden oluşmaktadır. Kişilerin vücudunda hipofiz bezi önemli bir göreve sahiptir. Kişinin vücut sisteminde sinir sistemi ve hormonal sistem arasındaki bağlantıyı gerçekleştirmektedir. Hipofiz bezinin en bilindik görevi, gelişimde etkili rol oynamasıdır.

Hormon salgılayan bu bez, kişilerde gelişime doğrudan etki etmektedir. Halk arasında da yaygın olarak bu görevi ile tanınmaktadır. Ancak vücut genelinde hipofiz bezi birbirinden önemli görevlere sahiptir. İşte hipofiz bezi ne işe yarar detaylar.

Hipofiz bezinde meydana gelecek rahatsızlık kişinin tüm vücudunu etkileyebilmektedir. Vücudu yöneten hipofiz bezi aynı zamanda hormon salgılaması da yapmaktadır. Hipofiz bezi düzenli çalışarak insan vücudunda birçok önemli görevi yerine getirir. Erkeklerde sperm üretimi sağlayan hipofiz bezi, kadın vücudunda yumurta üretimini gerçekleştirmektedir.

Hormon salgılama görevi bulunan bu beynin önemli bölümü, doğum öncesinde süt bezlerine gerekli sinyali göndererek süt üretiminin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Ayrıca hormon salgılama görevinin yanı sıra hipofiz bezi vücutta tutulacak olan su oranını da dengelemektedir. Büyüme ve gelişme hipofiz bezi sayesinde gerçekleşmekte, salgı bezlerinin çalışmasına da katkıda bulunmaktadır.


Peki Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar ve Şekli Nasıldır?


Fasulyeyi andıran oval bir şekle sahip olan hipofiz bezi, yaklaşık olarak 600 gr. Ağırlığındadır. Kadınlarda erkeklere göre daha büyük boyutta bulunan bu bez, ön hipofiz ve arka hipofiz olarak iki ayrı bölümde incelenmektedir.

Vücut genelinde hormon salgılama, sinir sistemi ile bağlantı kurma, yumurta ve sperm üretme, kan basıncı kontrolünü sağlama gibi önemli görevleri üstlenen bu bez düzgün çalışmadığında önemli hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlarda meydana adet düzensizlikleri, geçmeyen baş ağrısı şikâyetleri, görme kayıpları, fazla kilolar, hipertansiyon şikâyetleri gibi ciddi rahatsızlıklar vücudun demir taşı olarak kabul edilen hipofiz bezinde meydana gelen bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hipofiz Mr Neden Çekilir?

Hipofiz Mr Neden Çekilir?

Hipofiz Emarı Neden Çekilir?

Hipofiz Emarı Neden Çekilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arka Hipofiz Hormonları Nelerdir?

Arka Hipofiz Hormonları Nelerdir?

Hipofiz Tümörü Ameliyatı ve Sonrası

Hipofiz Tümörü Ameliyatı ve Sonrası

Hipofiz Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Hipofiz Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Hipofiz Bezi Özellikleri ve Görevleri

Hipofiz Bezi Özellikleri ve Görevleri

Hipofiz Mikroadenomu Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Mikroadenomu Belirtileri ve Tedavisi