Hipofiz Mr Neden Çekilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hipofiz Mr Neden Çekilir?

Hipofiz Mr,: İdrar ve kanda hormon düzeylerinin tespit edilmesi için kontrastlı ve kontrastsız olarak MR çekimi istenmektedir. Bu MR çekim işlemlerine hipofiz MR nedir. Hipofiz MR işlemi ile bu bezde bulunan tümörü daha net görülmesini mümkün kılar. Daha net ve detaylı bir şekilde görmek için damar yolu ile kontrast madde enjekte edilir. Bu uygulama sayesinde hipofiz bezinde büyük boyutlarda tümör belirlenirse gerekli olan en düzgün tedavi çıkmış olan MR sonuçlarına göre yapılan tedavi olacaktır.

MR nedir: Kısa adı MR veya MRG olarak adlandırılan yöntemin açılımı Manyetik Rezonans Görüntülemedir. Tümörün yerini ve büyüklüğünü gösterir. Tümörü daha iyi görüntülemek için damardan ilaç verilir.


Hipofiz bezi nedir? 


Hipofiz; beynin alt kısmında bulunan yaklaşık 0.5 gram ağırlığa sahip çeşitli hormonlar salgılayan küçük bir endokrin bezdir. ADH'yı depolar ve kana verir. Endokrin bezler çeşitli hormonlar üretip üretilen bu hormonları dolaşıma salgılayarak vücudun farklı bölgelerindeki hedef organları uyarıp işlev görmesini sağlar. Vücutta hipofiz bezi dışındaki endokrin bezler şunlardır; paratiroid bezi, pankreas, tiroit bezi, böbrek üstü bezi, erkeklerde testisler ve kadınlarda yumurtalıklar. Endokrinoloji; yukarıda söz edilen endokrin bezlerle ilgili hormon fazlalığı ve eksikliği gibi hastalıklarla da ilgilenen bilim dalıdır.


Hipofiz MR neden çekilir?


Hipofiz, beynin alt kısmında bulunan farklı hormonların salgılanmasını sağlayan bez endokrin bezidir. Endokrin bezi farklı hormonların salgılanması ile insan vücudunda bulunan diğer organların işlev almasına olanak tanır. Hipofiz bezinin endokrin hormonu salgılamaması insan vücudunda birçok aksaklığın yaşanmasına sebep olacaktır.

Bunun farkına varmak ve oluşan sorunlara tanı koymak için MR çekimi yapılır. Hipofiz bezi için yapılacak olan MR çekimleri sayesinde kısa sürede tanı konur ve en düzgün tedavi planlaması yapılır.


Hipofiz MR çekimine hazırlık


Doktor 4-6 saatlik açlık isteyebilir, MR çekiminde kullanılacak olan manyetik alan insan vücudunda yer alan tüm metalleri çeker.

Bu yüzden ilk olarak yapay kalp kapağı, kalça protezi, metal, pirsing gibi cisimlerin bulunmaması gerekir. Uzmanın kuşkulandığı ya da anlayamadığı bir durum mevcut ise röntgen çekimi yapabilir. MR çekiminden önce varsa diş protezi, gözlük, işitme cihazı, toka gibi şeylerinde çıkartılması gerekir.


Hipofiz MR zararlı mıdır?

Hipofiz MR çekiminde radyasyon kullanılmadığı için herhangi bir zararı yoktur. MR cihazı güçlü olan ses dalgaları ile çalışmaktadır.

Hipofiz MR Sonuçları Nasıl Değerlendirilir? Hipofiz MR çekildikten sonra alınan görüntüler Uzman radyolog tarafından birleştirilerek, doktorun istekleri doğrultusunda yorumlanır, değerlendirilir ve çözüm süreci belirlenir.

Hipofiz Mr Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hipofiz Emarı Neden Çekilir?

Hipofiz Emarı Neden Çekilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hipofiz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hipofiz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hipofiz Nedir? Hipofiz Yetmezliği Belirtileri

Hipofiz Nedir? Hipofiz Yetmezliği Belirtileri

Arka Hipofiz Hormonları Nelerdir?

Arka Hipofiz Hormonları Nelerdir?

Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar?

Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar?

Hipofiz Bezi Küçülmesi Riskleri ve Sonrası

Hipofiz Bezi Küçülmesi Riskleri ve Sonrası